Facebook

biuro@instalekspert.com

665 364 177

10 maja 2023

Jak prawidłowo użytkować klimatyzację w upalne dni?

Niektórzy uważają, że montaż klimatyzacji w domu jest zbytnią przesadą i nadmierną rozrzutnością pieniędzy, lecz nie ma obecnie lepszego rozwiązania umożliwiającego utrzymanie w pomieszczeniach mieszkalnych odpowiedniej temperatury w czasie letnich upałów niż wysokiej jakości system klimatyzacji. Jednak, aby klimatyzacja była w pełni wydajna oraz energooszczędna, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
 
Współczesne systemy klimatyzacji pozwalają w sposób kompleksowy zadbać o jak najlepsze środowisko powietrzne w pomieszczeniach mieszkalnych, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Jednakże niewłaściwe użytkowanie takich urządzeń może mieć bardzo zły wpływ zarówno na stan zdrowia użytkownika klimatyzacji, jak i na wyższe koszty eksploatacyjne całego systemu.
 
Używając klimatyzacji latem trzeba pamiętać, że różnica pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu klimatyzowanym a tą panującą na zewnątrz nie powinna być większa niż 5-7 stopni Celsjusza. Przekraczanie tej wartości i ustawianie systemu klimatyzacji na możliwie najniższą temperaturę, najprawdopodobniej doprowadzi do przeziębienia u osób przebywających w takim pomieszczeniu, a w skrajnych przypadkach nawet do doznania przez nich szoku termicznego.
 
Koszt zużycia energii w czasie pracy systemu klimatyzacji można oczywiście jeszcze bardziej zmniejszyć, stosując kilka prostych tricków. Przede wszystkim, trzeba pamiętać, aby okna i drzwi w pomieszczeniu podczas użytkowania klimatyzacji były zamknięte. Warto także izolować otwory okienne od przedostającego się do wewnątrz promieniowania słonecznego montując na przykład żaluzje lub rolety. Ważne jest również stosowanie takich źródeł światła, które oddają jak najmniej ciepła w pomieszczeniu.